• Yoga Nedir?

Yoga Nedir?

Yoga insanı bedenen, zihnen rahatlatan geliştiren ve ruhen aydınlatan bir sistemler bütünüdür. Yoganın ne kadar eski olduğu tam olarak bilinmemekle beraber 15.000 yıldan eski olduğu söylenir. İnsan gelişimi ve de ihtiyaçları takiben yoga da yıllar içinde değişimler geçirmiştir. Yoga teknikleri uygulandığında bireyde tüm yönlü sağlık ve kişiliğin gelişimine katkısı çok büyüktür.

Yoga duruşlarına "Asana" denir. Asanalar nefes kontrolü ile yapılırlar. Beden zihin dengesinin kurulmasına yardımcıdırlar. Hatha yoga denilen bu çalışma esnasında zihin de belli bir sukunet ve rahatlık kazanılır.

Batı'da Yoga denildiğinde genellikle bazı fiziksel hareketler (asanalar) akla gelir. Aslında bu Yoga'nın yalnızca bir yönüdür. Yoga, bireyin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak gelişimini sağlayan bilimsel bir sistemdir. Bu sistemin içinde yoga hareketleri (asanalar), meditasyon, nefes teknikleri gibi pek çok yöntem bulunur. Birey, bu teknikler ile fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak gelişerek "bütünleşme"ye gider. Bu bütünleşme, bireyin ben duygusunun "Kozmik Bilinç" olarak isimlendirebileceğimiz Kozmik Ben ile bütünleşmesidir. Bedenin tüm sistemlerinin düzenli ve sağlıklı çalışması, doğru egzersiz doğru nefes doğru düşünce ve doğru beslenme ile mümkündür.

ASANALAR (YOGA DURUSLARI)

Binlerce yıl, önce ilk yogiler doğadaki hayvanların hareketlerini izlemiş ve bunları insan bedenine uyarlıyarak Asana denen yoga hareketlerini oluşturmuşlardır. Burada amaç, taklit ettikleri hayvanın o belirli becerisini kazanabilmekti. Örneğin Kobra asanasının kobranınki gibi esnek ve sağlıklı bir omurgaya sahip olunmasına yardım etmesi ,aslan duruşunun cesareti ve kendine güveni artırması gibi... Yüzyıllar süren denemeler sonunda, binlerce hareket içeren bilimsel bir sistem oluşturmuştur. Bu hareketlerden kendisinden esinlenilen hayvanın adını almıştır. Bu asanalar sistemlerine uygun ve doğru bir şekilde yapıldıklarında, bedenin kas ve sinir yapısını etkiler, iç organlar ve salgı bezlerine masaj yaparak onların düzenli ve sağlıklı salgılamalarına yardımcı olurlar .

Asana'nın Yararları

 • Asanalar salgı bezlerini hedef alarak bunların çalışmalarını düzenler ve dengeler. Düzenli olarak asana yaparak pek çok fiziksel rahatsızlığı önlemenin yanı sıra duygularımızı daha rahat kontrol altına alabilir ve zihinsel huzura kavuşabiliriz.
 • Bedenimizi farklı yönlerde eğip büktüğümüzde, eklemlerimiz yumuşar ve esneklik kazanır. Özellikle İnek Başı duruşu ( Gomukhasana) eklemler için çok yararlıdır, ayrıca zihni konsantre etmeye de yardımcı olur. Düzenli olarak Yoga yapanlar yaşlılıklarında bile esnekliklerini yitirmezler ve romatizma ya da artirit gibi rahatsızlıklara kolay kolay yakalanmazlar.
 • Asanalar aynı zamanda omurgayı güçlendirir. Omurgamız esnek ve güçlü olduğunda sinir sistemi boyunca enerji akışı kolaylaşır. Özellikle uzun süre masa başında oturanların omurgası kavislenir, bu nedenle sıkışan sinirler baş ve sırt ağrılarına yol açar. Asanalar, omurgayı güçlendirerek bu rahatsızlıkların önüne geçer. Omurgayı farklı yönlere doğru esneten ve döndüren çeşitli asanalar vardır. Uzun Selamlama (Dirgha Pranam), Kobra (Bhujangasana) ve twist (Matsyendrasana) bu tip asanalardır. Ayrıca başı dize değdirme pozisyonu omurgayı maxsimum uzunluğuna esnetir. Bu da sinir sıkışmalarının yarattığı ağrıları ortadan kaldırır. Düzenli olarak Yoga yapanlar diik dururlar! Omurga güçlü ve esnek olduğunda, enerji rahatça dolaşır ve beyinle enerji alış verişi kolaylaşır. Zihnimiz açık ve berrak olur, stresten daha az etkileniriz, yorgunluğa karşı direncimiz artar...

MEDITASYON

Yoga sadece Asanalardan ibaret değildir. Meditasyon zihni uyumlu bir şekilde konsantre olmasını sağlayan bilimsel ve sistematik bir tekniktir. Vucudun meditasyon sırasında iken gösterdiği tepkiler stres halindeyken gösterdiklerinin tam tersidir. Meditasyonda iken sinir sistemi gevşer; solunum, kalp atışı ve kan basıncı düzene girer.

Düzenli meditasyon yapmak zihnin duvarlarını esnetir. Böylelikle sezginin sesi güçlenir, varlığımız ve etrafımızda ki dünya hakkında daha derin bir bakışımız olur.

Meditasyon yapan kişiler genelde derin bir iç huzur ve bütünlük hissederler. Böylelikle hayatlarının içinde, iniş ve çıkışlarda, diğer kişilere oranla daha dengede kalabilirler.

Meditasyonun Yararlari

 • Derin dinlenmişlik hali
 • Gerginlik ve yorgunluk hallerinin giderilmesi
 • Fiziksel esnekliğin kazanılması
 • Bireydeki enerjinin artması
 • Konsantrasyonun artması
 • Hafızanın güçlenmesi
 • İrade gücünün artması
 • İç huzur duygusu
 • Kendine güvenin artması
 • Sezginin kuvvetlenmesi

Nefes

Hayatta hepimizin tek istediği şey mutluluktur. Hayatın bize getirdikleri eğer arzu ve emellerimiz ile uyumlu ise mutluyuzdur. Üstelik biz bu duygunun kesintisiz akmasını isteriz. Nefesimiz dünyada sahip olduğumuz tek daimi şeydir. Bu nefes, zihnimizin derinliklerine yaptığımız yolculukta sahip olduğumuz en önemli araçtır.

Akciğerlerimiz 3 lobdan oluşurlar. Genelde insanlar bu 3 lobun tamamını kullanmamakta ve yeterli oksijen almamaktadır.

Yoga bizde derin nefes alma alışkanlığını oluşturur. Doğru nefes burundan alınıp verilir. Nefes doğal, yavaş, ritmik, düzenli ve derin olmalıdır. Bu alışkanlığın edinilmesinde yoga hareketleri ve meditasyon çalışmaları çok etkili olur.

Eski bir deyiş, "İnsan hayatının uzunluğunun kaç yıl ile değil kaç nefes olduğu ile ölçüldüğünü" söyler.

Düşünce

Düşüncelerimiz sözlerimizi eylemlerimizi etkiler, eylemlerimiz zamanla alışkanlıklarımızı oluştururlar, alışkanlıklar karakterimize dönüşürler, karakterimiz kişiliğimizi inşa eder, kişiliğimiz geleceğimizi kurar...

Çünkü biz ne düşünürsek oyuzdur. Bu modern çağda toplumun bize sunduğu çerceveler içinde düşüncelerimiz dalgalanıp dururlar. Seçimlerimiz ne denli bilinçli? Düşüncelerimiz ne denli bilinçimizin kontrolü altında?

Gerçekte nasıl ki kaslarımızı geliştirmek için bedenen egzersizler yapıyorsak, zihnimizi geliştirmek için de zihnen egzersizler yapmamız gerekir. Ve bu egzersizler doğru bir şekilde ve bilgili bir hocadan öğrenilerek yapılmalıdır. Konsantre bir zihin ile, nefesin yardımı alınarak ve doğru düşünceler ile yapılmalıdır.

Rahat ve huzurlu bir zihin duru berrak bir su gibidir, baktığınızda derinlikleri görebilirsiniz. Yoga öğretisinde Meditasyon denilen çalışmalar ilk etapta dengeli ve huzurlu bir zihin edinme alışkanlığı kazandırır. Ve sonra berrak suya benzayen duru zihne bakmayı orada kendini dinlemeyi öğretir. Tabii ki bunun bir yolu binlerce yıldan bu yana evrimleşerek gelen bir sistemi vardır.

Derneğimizin deneyimle yoga hocaları bunu bireyin içinde bulunduğu duruma göre ona has bir teknik ile öğretir.

Beslenme

"Biz ne yersek oyuz": Hücrelerimiz yediklerimizden oluşur. Sinir hücreleri ne denli süptil bilgileri iletebiliyor? Kas sistemimizin dayanıklılığı nasıl? Bu nedenle yemek seçimimiz önemlidir. Hatta diyebiliriz ki biz ne sindirirsek oyuz.

Sindirim sistemimize fazla yüklenip sonunda yediklerimizi kana karıştıramazsak, vücudumuza lüzumsuz yük bindirmiş oluruz. Kaldı ki besin değeri yüksek, sindirimi kolay yiyecekler bizi güçlü tutacaktır.

Yiyeceklerin zihin üzerine de etkisi vardır. Akşam vakti yediğiniz yoğurt sizi uyutup miskinleştirirken sabah veya öğlen yediğinizde canlandırır, tazelık verir. Yogik beslenme tarzı yiyeceklerin beden ve zihin üzerine olan etkilerie göre 3 guruptan oluşur.

Beden ve zihin gelişimine olumlu katkıları olan gıdalar duyarlı veya Sattvik guruba girerler

Bedene yararlı olabilen ancak zihin için iyi veya kötü etkisi olabilen yiyecekler, değişken yiyeceklerdir. Bu gurubun Sanskritçe karşılığı Rajasik'tir

Beden için bazen yararlı çoğunlukla zararlı olup, zihin için ise zararlı olan yiyecekler, Kaba etkisi olanyiyeceklerdir. Bu gıdalara Durağan veya Tamasik denir.